Februárban a fogyasztók kilátásai nem változtak januárhoz képest, az üzleti szféra várakozásai kicsivel derűlátóbbak lettek. A GKI konjunktúra index ezzel felfelé mozdult januári, 19 havi mélypontjáról. A cégek foglalkoztatási szándékai javultak valamelyest az előző felméréshez képest, míg az árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás gyakorlatilag stagnált.
Az NBS beszerzésimenedzser-indexek a vártnál érdemben rosszabbul alakultak, pedig a többség elkezdte azt hinni, hogy Kínában végre megindulhat a gazdasági folyamatok tartós javulása.
A várakozásoknál is jobban javult a gazdasági bizalom az euróövezetben, de Németország továbbra is lemaradónak számít a ZEW felmérése szerint.
Vegyes, összességében inkább borús előzetes decemberi beszerzésimenedzser adatok érkeztek Európa két legnagyobb gazdaságából és az eurózóna szintjén. Ezek továbbra is azt a kettősséget mutatják, hogy a feldolgozóiparban komoly gondok vannak, míg reménysugárnak számít, hogy a szolgáltatói szektor üzleti aktivitása ismét meglódult. Utóbbi segítségével az eurózóna kompozit beszerzésimenedzser index alulról már majdnem megközelítette a bővülés és a zsugorodás 50 pontos határvonalát.
A várt 86 pont helyett novemberben 85,7 pontra esett az októberi 86,5 pontról a német Ifo gazdasági hangulatindex, Európa legfontosabb konjunktúraindexe – közölte hétfőn délelőtt a müncheni székhelyű kutatóintézet. A jelenlegi helyzetmegítélés alindexe gyengébb lett a vártnál, míg a következő hónapok kilátásaival kapcsolatos várakozási alindex kicsit jobb lett.
Nagyot javult a fogyasztói bizalom az USA-ban a Michigan Egyetem felmérése szerint, miközben az inflációs várakozások stabilak maradtak.
Az Európai Unió és az eurózóna gazdasági hangulata 2024 harmadik negyedévében alig mozdult el, még most is kifejezetten negatív a Gazdasági Hangulatmutató (Economic Sentiment Indicator – ESI) adatai alapján. A legnagyobb uniós gazdaságok közül Németország továbbra is szenved, ami Magyarország számára is rossz előjel.
Az Európai Bizottság csütörtökön közzétett jelentése szerint júniusban nőtt a fogyasztói bizalom az euróövezetben. A jelentés megerősítette az előzetes adatokat, miszerint a fogyasztói bizalmi mutató 0,3 ponttal emelkedett mind az euróövezetben, mind az Európai Unió egészében. Az index így mínusz 14 ponton állt az euróövezetben és mínusz 12,9 ponton az EU-ban - írta az Európai Bizottság.
Javult kissé a gazdasági hangulat novemberben, de még mindig alapvetően pesszimista várakozásokat tükröz az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (DG ECFIN) legfrissebb kimutatása alapján.
A vártnál nagyobb mértékben romlott és két éves mélypontot ért el a gazdasági hangulat szeptemberben az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG EcFin) csütörtöki jelentése alapján.
Júliusban váratlanul nagy mértékben, a Covid-válság kezdetén mértnél alacsonyabb szintre csökkent az üzleti hangulat Németországban a ZEW gazdasági kutató intézet felmérésében.
Májusban egy évvel korábbi alacsony szinten stagnált a gazdasági hangulatindex az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin) havi rendszeres felmérése alapján.
Az inflációs spirál kialakulásának megakadályozására vár lépéseket az Európai Központi Banktól a német kormány gazdasági tanácsadó testületének, a Bölcsek Tanácsának egyik tagja, aki egy csütörtöki gazdasági fórumon kifejtette, hogy az EKB-nak el kellene fordulnia az "olcsó pénz" politikájától.
Márciusban a vártnál jobban alakult, tavaly február óta a legmagasabb szintre emelkedett a Sentix gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői bizalmi indexe.
Bár a válság óta minden országban javult az emberek gazdasági helyzettel kapcsolatos megítélése, a múlt sebei nem múltak el nyomtalanul. A Pew Research közvélemény-kutatása szerint a magyarok fele ítéli meg kedvezőnek a gazdaság aktuális állapotát, azonban csak 35%-uk gondolja azt, hogy a mostani gyerekek pénzügyileg kedvezőbb helyzetben lesznek majd, mint a mostani felnőttek. Ezzel pesszimizmusunkat tekintve a középmezőnyben vagyunk.
Augusztusban már a második egymást követő hónapban javult az euróövezeti befektetői hangulat júniusban, miután enyhült az attól való félelem, hogy teljes körű kereskedelmi háború robban ki az Európai Unió és az Egyesült Államok között.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Egészen vad forgatókönyv is felmerült.
Mínuszban az irányadó indexek.
Grafikonokon a kereskedelmi háború.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.